Dnia 6 grudnia w sali wykładowej CDN w Sosnowcu odbyła się konferencja szkoleniowa, w której uczestniczyło ponad 80 dyrektorów sosnowieckich szkół i placówek oświatowych nt. Utrzymanie obiektów budowlanych oraz przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy w szkołach i placówkach oświatowych.

Szkolenie poprowadził główny specjalista NIK, wykładowca pan Dariusz Rogowski.

 

W dwóch częściach poruszone zostały następujące zagadnienia:

 

Część I: Wykonywanie obowiązków związanych z utrzymaniem i użytkowaniem obiektów budowlanych.

  1. Poddawanie budynków (wraz z instalacjami i niektórymi urządzeniami) i innych obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania kontrolom okresowym, o których mowa w art. 62 ust. 1 Prawa budowlanego.
  2.  Poddawanie obiektów budowlanych kontroli bezpiecznego ich użytkowania (art. 62 ust. 1 pkt 4) każdorazowo w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego.
  3.  Kontrola instalacji grzewczych z kotłami, o której mowa w art. 62 ust. 1a Prawa budowlanego.
  4.  Prowadzenie kontroli, o których mowa w art. 62 przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim albo odpowiednie kwalifikacje zawodowe (kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych).
  5. Przechowywanie dokumentacji budowy, dokumentacji powykonawczej oraz innych dokumentów i decyzji dotyczących obiektu, a także, w razie potrzeby, instrukcji obsługi i eksploatacji: obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem. Przechowywanie opracowań projektowych i dokumentów technicznych robót budowlanych wykonywanych w obiekcie w toku jego użytkowania.
  6. Zakładanie i prowadzenie książek obiektu budowlanego dla każdego budynku i obiektu niebędącego budynkiem, którego projekt jest objęty obowiązkiem sprawdzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 2 Prawa budowlanego.
  7. Usuwanie stwierdzonych podczas kontroli stanu technicznego obiektu budowlanego lub jego części uszkodzeń i uzupełnianie braków, które mogą spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem, tj. o których mowa w art. 70 Prawa budowlanego.
  8. Zgłaszanie do organu administracji architektoniczno-budowlanej robót remontowych, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego.

 

Część II: Bezpieczeństwo i higiena pobytu w placówkach oświatowych

  1. Dokonywanie przez dyrektorów szkół lub placówek, co najmniej raz w roku, kontroli pod kątem zapewniania bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z obiektów należących do szkoły lub placówki.
  2. Plan ewakuacji szkoły lub placówki oświatowej.
  3. Odpowiednie zabezpieczenie terenu szkoły i placówki.
  4. Zapewnienie w pomieszczeniach szkoły (placówki) właściwego oświetlenia, wentylacji i ogrzewania.
  5. Nabywanie i użytkowanie wyposażenia i urządzeń posiadających odpowiednie atesty i certyfikaty oraz stosowanie podczas ćwiczeń fizycznych urządzeń zapewniających pełne bezpieczeństwo ćwiczących oraz stan techniczny tych urządzeń,
  6. Umieszczanie w salach i na boiskach oraz w miejscach wyznaczonych do uprawiania ćwiczeń fizycznych, gier i zabaw tablic informacyjnych określających zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń i sprzętu sportowego.
  7.  Oznakowane miejsc pracy oraz pomieszczeń, do których jest wzbroniony dostęp osobom nieuprawnionym oraz ich zabezpieczenie przed swobodnym do nich dostępem.
  8. Odpowiednie zabezpieczenie schodów i klatek schodowych.
  9. Wyposażenie apteczek i przeszkolenie nauczycieli w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
  10. Regulaminy i instrukcje określające zasady bezpieczeństwa.
  11. Ochrona i przechowywanie substancji i preparatów chemicznych.
  12.  Procedury postępowania związane z wypadkami uczniów i wychowanków (obowiązki dotyczące postępowania zespołu powypadkowego). Prowadzenie przez dyrektora szkoły i placówki oświatowej rejestru wypadków.